Hodnotenie: 9.50/10 (2 Hlasov) hlasovali ste

Zvoľme si správny a presný alkohol tester, výber v roku 2018

Dneska sa nám naskytá pomerne široká ponuka alkohol testerov. Mnoho zákazníkov sa však stále pýta aký alkohol tester si majú vybrať. Preto by sme sa v tomto článku venovali správnemu výberu alkohol testera.

 

Je u nás povinné mať alkohol tester ?

S alkohol testerom sa stretávame už pomerne dosť často. V niektorých krajinách sú už aj povinnou výbavou automobilu ako je napríklad aj autolekárnička. Vo Francúzsku je to bežná súčasť výbavy.

 

Kedy sa musíme podrobiť testu na alkohol ?

Povinnému testovaniu na alkohol sa musíme podrobiť vtedy, ak vás zastaví motorizovaná policajná jednotka a vyzve nás na dychový test. Spravidla vždy vytiahnu certifikovaný alkohol tester, ktorý musí byť schválený na takéto meranie. V každej krajine sú zaregistrované a schválené rôzne značky takýchto alkohol testerov. U nás najbežnejsšie AlcoQuant alebo Dräger. Nejedná sa o lacné prístroje, ich cena sa pohybuje do 2000 €. Tieto testery je potrebné spravidla každých 6 mesiacov overovať, inak sa sami zablokujú.

 

Čo ak sa nechceme podrobiť dychovému testu ?

Dychovému testu sa nemusíme podrobiť, môžete ho odmietnuť prípadne neakceptovať výsledok merania. V tom prípade, však musíte ísť na krvné testy za sprievodu policajtov.

 

Akého výsledku dychového testu na alkohol by som sa mal obávať ?

Na Slovensku je nulová tolerancia alkoholu v dychu, preto by ste nemali v deň jazdy vobec piť. Ak si však už niečo vypijete, musíte si však nejako byť istý, že už nenafúkate po hodine alebo dalšom čase. Ľudksé telo dokáže odbúrať alkohol približne 0,3 promile za hodinu. Čiže ak si niečo malé vypijete, je na mieste si pre istotu preveriť, či si už môžete sanúť za volant auta. Toto mnohí vodiči podceňujú. Preto je dobré so sebou v takých prípadoch nosiť dychový tester alebo jednorázový test na alkohol.

 

Čo ak nafúkam  ?

V prípade, že nafúkate na policajnom dychovom testery hodnotu nad 0,3 promile, je pohotovostná motorizovaná jednotka, teda zelený policajti, oprávnená zadržať vám vodičský preukaz. Spravidla vždy dostanete trest, odňatie vodičského preukazu ma minimálne rok a finnačnú pokutu. Do hodnoty 0,29 promile sa môžete vyhovoriť, že to máte z konzumácie ovocia alebo liekov. Pretože to je veľmi nízka hodnota, ktorá spravidla do hodiny vyprchá. Kým by ste prišli na krvný test, už by ste mali minimálne hodnoty v krvi a nemalo by to význam riešiť. Ak však spôsobíte nehodu, aj pri takejto hodnote, bude to posudzované tvrdšie a prídete o vodičský preukaz aj tak.

 

Aký dychový tester si vybrať ?

Na 100% presné sú jednorázové chemické dychové ampulky, tie vám však ukážu len či máte alkohol alebo nemáte alkohol. Ich cena je najnižšia, čiže na občasné použitie to výjde ako najlacnejšie riešenie. Pokiaľ by ste všask často fúkali, neoplatilo by sa vám to a išlo by to do peňazí. 

V tom prípade je vhodné sa poobzerať po lepšom a presnejšom riešení a to je orientačný dychový alkohol tester. Orientačný znamená, že výsledok merania nemôže napádať výsledok merania policajného testera, aj keby tam bola hocijaká odchýlka. Avšak tieto testery sú veľmi presné, pokiaľ si ich dávate tiež pravidelne každých 6 mesiacov skontrolovať a skalibrovať. Preto ak kupujute hocijaký alkohol tester, bez pravidelnej kalibrácie, sa nemôžete naň spoliehať.

Aké dychové alkohol testery sa dajú kúpiť ?

Polovodičové alkohol testery - sú lacné, ich cena začína na 10 eurách, merajú s dosť vysokými odchýlkami, rýchlo starnú a preto po 6 mesiacov od výroby senzora, je nutné vymeniť senzor  alebo skalibrovať. Treba poznamenať, nie všetky polovodičové alkohol testery je možné však kalibrovať. 

Elektrochemické alkohol testery - ich cena začína niekde okolo 100 eur. Všetky dôkazové policajné testery sú elektrochemické. Tu je však rozhodujúca veľkosť palivového článku v testery a jeho výdrž, kým sa fúkaním nerozladí. Preto je dôležité dávať si alkohol tester kalibrovať pravidelne. Pravidelne znamená, aspom 1. do roka, keď ho používate len občasne. V prípade každodenného používania, je nutná, pravidelná 6 mesačná kalibrácia.

 

Pre bežné používanie, občasnú kontrolu pri príležitosnom pití preto odporúčame voľbu najlacnejšieho elektrochemického testera, značky AlcoCheck. Napríklad alkohol tester AlcoCheckX10, ktorý bol prezentovaný aj na výstave DanubiusGastro ako novinka.

Pre náročnejšieho zákazníka, ponúkame dlhodobo veľmi presné a spľahlivé AlcoCheckX50, ktoré su v pomere cena a kvalita bezkonkurenčne najlepšie.

 

Do firiem, dopravných podnikov, odporúčame si zakúpiť z katégorie profesionálnych dychových alkohol testerov.