Hodnotenie: 5.67/10 (3 Hlasov) hlasovali ste

Ortuťovým teplomerom odzvonilo, ktorý teplomer je teda lepší ?

Rozbili ste svoj posledný ortuťový teplomer, ktorý ste mali doma v zálohe zakúpený pre istotu ešte pred zákazom ich predaja ? Lekárne i výdajne zdravotných pomôcok ponúkajú rôzne nové nahrady ortuťových teplomerov, každý druh teplomeru funguje na inom základe. Testy v Česku paradoxne ukázali, že lacné nemusí byť zlé. Najlepšou náhradou majú byť prikladacie nextempy.


Lacné kontaktné a drahé bezkontaktné teplomery majú porovnateľnú kvalitu, líšia sa však rýchlosťou merania teploty. Cena teda nemusí byť zárukou kvality a presnosti merania. Testy Českého metrologického ústavu pre MF Dnes priniesli niekoľko zaujímavých poznatkov - ako veľmi dobré sa ukázali jednoduché digitálne teplomery či sklenené s kvapalnou kovovou náplňou. Jednoducho sa s nimi manipuluje a merajú veľmi spoľahlivo, s odchýlkou jednej desatiny stupňa.

 

Ďalšou skupinou boli infračervené ušnéalebo čelové teplomery. Merajú tepelnú energiu, ktorá vyžaruje z povrchu tela. Následne sa hodnoty prepočítajú a výsledná teplota sa ukáže na displeji. Tento prepočet je však podľa odborníkov problematický, takže výsledky merania nie sú veľmi presné. Odchýlky môžu byť niekoľko desatín stupňa, ba dokonca aj celých stupňov v závislosti na kvalite teplomera. Veľa známych značiek teplomerov nemá kvalitné teplomery a rozdiel je naozaj niekedy viac ako pol stupňa celzia a pri tom si za takýto výsledok aj riadne priplatíte ! 

 

Podľa odborníkov sú prekvapivo ekvivalentnou náhradou za presné ortuťové teplomery takzvané nextempy. Sú to lacné teplomery v podobe nalepovacej pásky, ktoré merajú s presnosťou na desatinné miesto.

Ako fungujú

Na trhu dnes nájdete rôzne druhy teplomerov. Od predminulého roka pre ľudí a životné prostredie zakázanú ortuťovú klasiku najviac pripomínajú sklené teplomery. Majú kvapalnú kovovú náplň s obsahom gália, alebo sú naplnené liehom. Pred novým meraním sa však veľmi ťažko striasajú na nízke hodnoty. Ako to efektívne spraviť, nám nepovedali ani v predajni zdravotníckych pomôcok. Ďalšou voľbou sú elektronické digitálne či infračervené teplomery.

Digitálne teplomery môžu byť dotykové a bezdotykové. Okrem vylúčenia zdravotných rizík pri použití ortuti majú aj iné prednosti. Pri klasických ortuťových teplomeroch napríklad potrebujete na správne odmeranie teploty zhruba päť až desať minút. Pri digitálnych je to od jednej sekundy do jeden a pol minúty.

Digitálne teplomery sú v porovnaní s ortuťovými bezpečnejšie, pri páde sa nerozbijú, ľahšie sa s nimi manipuluje, sú odolné voči vode. Niektoré majú ohybnú špičku, ktorá sa dokáže ohnúť až o 45 stupňov, alebo pozlátenú špičku, prípadne oboje. Výrobky so zlatom sú vhodné pre ľudí alergických na nikel.

Výhodou digitálnych teplomerov je aj automatické vypínanie, ľahké odčítanie nameraných hodnôt na displeji. Často si poslednú nameranú hodnotu (podľa typu teplomera to môže byť aj viacero hodnôt) uchovávajú v pamäti.

Pribúdajú možnosti

Kombinované digitálne bezdotykové teplomery bývajú určené pre mamičky s malými deťmi. Obvykle majú široký rozsah meraných teplôt, napríklad od 0 až do 100 stupňov Celzia. Takými teplomermi totiž možno merať nielen telesnú teplotu dieťaťa, ale aj povrchovú teplotu mlieka v detskej fľaši, vody na kúpanie alebo okolia. Ľahko sa nimi meria teplota spiaceho dieťatka. Meranie je rýchle a teplomer nie je v priamom styku s pokožkou dieťaťa. Takéto teplomery môžu mať funkcie ako alarm horúčky, uchovávajú aj 30 posledných meraní a podobne.

Pre seniorov s horším zrakom alebo zrakovo postihnutých ľudí sú zasa určené hovoriace teplomery. Namerané hodnoty prístroj ohlási hovoreným slovom, preto netreba odčítavať nameranú teplotu z displeja.

Ako správne merať teplotu

 • Podpazušie

Obvykle si zvykneme merať teplotu v podpazuší, tu sú však namerané hodnoty najviac skreslené. Ak si teplotu meriate v podpazuší, zasuňte teplomer čo najhlbšie a dbajte, aby nebol v kontakte s oblečením. Najvhodnejší je klasický digitálny teplomer.

 • Ústa

Meranie v ústach je presnejšie ako v podpazuší. U malých detí môžete využiť aj cumlíkový teplomer, dieťa ho však môže vypľúvať, takže niekedy je vhodnejšie merať mu teplotu v konečníku.

Najvhodnejší je klasický digitálny teplomer, cumlíkový digitálny teplomer. Ortuťový teplomer, ak ho doma ešte máte, rozhodne nepoužívajte, hrozí otrava.

 • Konečník

V konečníku odmeriate teplotu veľmi presne, tento spôsob merania sa využíva najmä u malých detí. Nezabudnite však od nameranej hodnoty odrátať pol stupňa. Špičku teplomera nezabudnite pre ľahšie zavedenie potrieť masťou, vazelínou či olejčekom. Vsuňte do hĺbky asi dva centimetre. Najvhodnejší je klasický digitálny teplomer s ohybnou špičkou.

 • Čelo

Teplotu možno merať aj na čele. Presnosť merania však závisí od druhu teplomera. Najvhodnejší je páskový teplomer, digitálny bezdotykový infračervený teplomer či čelový digitálny teplomer.

 • Ucho

Zvukovod je ďalším miestom, kde možno odmerať teplotu. Dbajte však na to, aby bol čistý. Teplomer na takéto meranie meria teplotu ušného bubienka bezdotykovo a veľmi rýchlo. Najvhodnejší je digitálny ušný infračervený teplomer.

Na čo dávať pozor

 • Ak si meriate teplotu v ústach, vložte si teplomer do priestoru pod jazykom, nie doprostred pod uzdičku, ale vpravo alebo vľavo, v tomto mieste sú cievy blízko pri povrchu sliznice.
 • Ak si meriate teplotu v ústnej dutine, urobte tak najskôr 30 minút po jedle, pití alebo fajčení, tieto činnosti spôsobujú v ústach zmenu teploty.
 • Aj spôsob, ako dýchate, ovplyvňuje hodnotu nameranej teploty, optimálne je dýchať nosom, nie ústami.

Obvykle sa za normálnu považuje teplota do 37 stupňov Celzia. Teplota sa však mení aj v závislosti od dennej alebo nočnej hodiny a ovplyvniť ju môže aj príliš teplé oblečenie, nálada alebo fyzická námaha. Teplota do 38,5 stupňa Celzia sa považuje za zvýšenú, od 38,5 stupňa Celzia je to už horúčka. Ide o hodnoty namerané v podpazuší, pri meraní v konečníku nameriate asi o pol stupňa viac, ako je skutočná teplota.

 

Horúčka nie je choroba
Vysoká teplota je príznakom, ktorý najčastejšie sprevádza vírusové alebo bakteriálne infekcie.
Príliš vysoká teplota je bezprostredným rizikom. Platí to najmä u malých detí. Neznamená to však, že len čo trochu stúpne, hneď treba podávať antipyretiká – lieky na zníženie horúčky. Ak však horúčkovité stavy sprevádzajú kŕče a rýchlo postupujúca dehydratácia, v takom prípade je vhodné siahnuť po liekoch. Internistka a klinická farmakologička Etela Janeková vysvetľuje, že febrilné kŕče vznikajú pri vysokej horúčke - nad 39 stupňov Celzia, ktorá sprevádza infekciu v niektorej časti tela okrem mozgu. Febrilné kŕče sa môžu vyskytovať u detí vo veku medzi šiestym mesiacom a piatym rokom. „Hoci vyzerajú hrozivo, zvyčajne nie sú veľmi vážne,“ hovorí lekárka. Ako prvú pomoc má rodič podať diazepam, ihneď zavolať lekára a intenzívne zrážať teplotu.

Kedy začať

Teplotu treba zrážať až vtedy, ak by mohlo dôjsť k vyčerpaniu organizmu. Detský organizmus znesie vyššie teploty, preto u detí začíname zrážať teplotu, ak je vyššia ako 38 stupňov Celzia. U dospelých je to individuálne, aj nižšia dlhodobejšia teplota vyčerpáva, preto ju znižujeme, ak je pacient vyčerpaný.

Ak už podávate deťom antipyretikum, pozor na kyselinu acetylsalicylovú. „Deťom mladším ako 12 rokov acylpyrín radšej nedávajte. Bezpečnejší je paralen, hovorí farmakologička. U detí, ktoré počas vírusového ochorenia (chrípka, kiahne) užívajú acylpyrín, existuje riziko vzniku Reyovho syndrómu. Ide o neurologické ochorenie, ktoré sa môže skončiť aj smrťou.

Čo dodržiavať pri vysokej teplote

Základom ošetrovania pri horúčke je dostatočný príjem tekutín a ochladzovanie tela. Ak teplota trvá dlhšie ako tri dni, treba podľa lekárky pátrať po príčine.

Zaujímavosti
 • Povrch tela je chladnejší ako vnútorné orgány.
 • Stála telesná teplota u človeka je asi 36 – 37 °C.
 • Životné funkcie zlyhávajú pri horúčke 43 °C.
 • Orgánom s najvyššou teplotou v tele je pečeň.
 • Každý má inak nastavenú svoju normálnu teplotu (nie však viac ako 37 °C). Líšiť sa potom môžu aj teploty pri rovnakej infekcii.
Vedeli ste?

Ešte na prahu osvietenstva v sedemnástom storočí prevládali v európskych lekárskych kruhoch názory, že horúčka je choroba, nie symptóm. Vtedajší lekári odlišovali niekoľko druhov horúčky, každému priraďovali zodpovedajúcu liečbu. „Jednoduchá horúčka“ vychádzala podľa nich zo srdca a bola „snahou prírody vyvariť pokazené šťavy“. Liečili ju „chladivými a osviežujúcimi potravinami“.

„Pálivé horúčky“ boli omnoho závažnejšie a liečbou bola konzumácia „zvlhčujúcich“ jedál a kúpele, ktoré mali jediný cieľ – doplniť chýbajúci vlhký element.

Treťou skupinou boli „zhubné horúčky“, ktoré sprevádzali závažné infekčné ochorenia ako mor, týfus a podobne. Také horúčky sa v tých časoch liečili univerzálnym spôsobom – púšťaním žilou. Tento spôsob bol obľúbeným a tradičným liečebným postupom a využíval sa nielen pri chorobe, ale aj ako prevencia.

 

Ktoré teplomery teda odporúčame ?

S infračervenými teplomermi HuBDIC FS 100 a FS 300 zaručene presne a rýchle odmeriate teplotu sebe i Vášmu dieťaťu rýchlo a jednoducho.

 

Základná verzia FS 100 je vhodná ak nemeriate teplotu sebe ale druhej osobe. Teplomer je nutné držať 2-3 cm od pokožky. Zaujmavosťou je aj primerovanie teploty až pokým držíte stlačené tlačidlo merania. Teplota na čele nie je na každom mieste rovnaká, preto je táto funkcia neoceniteľná !

 

S verziou FS 300 si jednoducho odmeria každý teplotu aj sám sebe, pretože senzor je vbudovaný do tela teplomeru v presnej vzdialenosti, a teplomer si teda priložíte priamo na doraz k pokožke ! Výsledok je okamžitý v jednej sekunde. Tento infračervený bezdotykový teplomer dokáže merať aj teplotu objektov a disponuje pamäťou uskutočnených meraní.

 

FS 100 - 29,9€          FS 300 - 49,00 €

 

Digitálne teplomerysú lacné a pomalé ! Najrýchlejší digitálny teplomer dokáže odmerať teplotu do 10 sekúnd pri rektálnom meraní. Tie najlacnejšie 60-90 sekúnd !! Najlepší Omron Flex temp smart vyjde na necelých 7,5 €.

 

Omron Flex Temp smart - 7,5 €

 

NexTemp - 0,4 € za 1 kus

 

(je to jednorázový teplomer !)

 

Ktorým teplomerom sa vyhnúť ?

V našich testoch dopadli najhoršie infračervené teplomery (Microlife, Beurer, Thermofocus, Thermoval duo scan). Naozaj sa im vyhnite a radšej si kúpte lacný digitálny teplomer za 2,5 €, ktorý meria oveľa presnejšie ! S odchylkou merania viac ako 0,5 C sú tieto teplomery nepoužitelné. Hoci výrobcovia udávajú deklarovanú odchylku každého teplomera, ale len  v ideálnych podmienkach!

 

lacný digitálny  teplomer za 2,5 €

Diskusia k produktu - otázky, skúsenosti, rady a tipy ..

balík od 4,00 € 

dobierka +1 €